🩸A Pedagógia munkatárs szakmai képzés két fő területe és ismérvei🩸

👉A Pedagógia munkatárs szakma két szakterületet foglal magába – pedagógia asszisztens és gyógypedagógia asszisztens.

📌A képzés megkezdéséhez szükséges bemeneti feltétel mindkét szakma esetében érettségi végzettség.

📌A képesítő vizsgára bocsátás feltétele szakmai képzés követelményeinek teljesítéséről a képző intézmény által a felnőttképzési adatszolgáltatási rendszerben kiállított tanúsítvány valamint 40 órás szakmai gyakorlat teljesítését igazoló dokumentum.

👉Nézzük meg, milyen munkakörökben dolgozhatsz a Pedagógia asszisztens illetve Gyógypedagógia asszisztensként.

📍Pedagógia asszisztens végzettség esetén óvodában, iskolában, gyermekotthonban, lakásotthonban és egyéb (gyermeknevelő, gondozó) intézményben foglalkoztatott szakemberként, felsőfokú végzettségű szakember irányítása mellett végzed szakirányú munkádat.

📌Gyógypedagógiai asszisztens bölcsődében, integrált óvodában, iskolában, speciális óvodában, iskolában, speciális gyermekotthonban, speciális lakásotthonban és felnőtt fogyatékosok intézményeiben, szintén felsőfokú végzettségű szakember irányítása mellett végezheted szakirányú munkádat.

📍Pedagógia asszisztens a kompetenciahatárokat betartva közreműködik a gyermek/fiatal tevékenységeinek, tanítási óráinak előkészítésében és lebonyolításában. Részt vesz az intézményen belüli és intézményen kívüli programok, szabadidős feladatok előkészítésében és lebonyolításában. Felügyeli, kíséri a csoportot, gondozási feladatokat lát el, részt vesz a gondjaira bízott gyermek/fiatal higiénés szokásrendszerének kialakításában. Koordinálja a család és az intézmény kapcsolattartását. Munkája során differenciált bánásmódot alkalmaz. Különös figyelmet fordít a hátrányos szociokulturális környezetből érkező gyermekre, tanulóra és családjára, valamint figyel a különleges gondozáshoz való jog érvényesülésére. Munkáját a családokkal, más szakemberekkel és a gyermekkel/fiatallal történő kölcsönös tisztelet, tolerancia és hatékony kommunikáció határozza meg.

📌A gyógypedagógia asszisztens részt vesz a közvetlen gyógypedagógiai munkában az intézményen belüli és kívüli programok, szabadidős tevékenységek előkészítésében, szervezésében és lebonyolításában. Felügyeli, kíséri a gyermekeket/tanulókat, csoportokat. A gyógypedagógus illetve pedagógus útmutatásai alapján ellátja a sajátos nevelési igény-specifikus, fogyatékosság-specifikus, gyógypedagógiai asszisztensi feladatokat. Közreműködik a sajátos nevelési igényű személyek körében végzett általános jellegű nevelési, oktatási, gondozási feladatokban, a tanórák előkészületeiben és lebonyolításában, a higiénés szokásrendszer kialakításában, valamint a közösen végezhető munkatevékenységekben. Segít az intézmény és a család kapcsolatának koordinálásában. Betartja a titoktartási kötelezettséget. Munkáját a sajátos nevelési igényű, fogyatékos személyekkel, családtagjaikkal, és más szakemberekkel történő kölcsönös tisztelet, tolerancia és hatékony kommunikáció határozza meg.

👉Tananyag tekintetében is van különbség!

🔹️Gyógypedagógia asszisztens (01194001)

• Pedagógia, pszichológia ismeretek

• Általános gyógypedagógia ismeretek

• Speciális gyógypedagógia ismeretek

🔸️Pedagógia asszisztens (01194002)

• Pedagógia, pszichológia ismeretek

• Családpedagógia alapismeretek

• Szabadidőpedagógia

• Gondozás és egészségnevelés

• Kommunikáció és viselkedéskultúra

Most már nem marad más hátra, csak mérlegelni 🤔és letenni a voksot egyik mellett! 🥰

Rizmajer Andrea

Felnőttképzési szakértő

Tel.: 06 20 452 2232